Starostlivosť o parkety

Ak sa rozhodnete pre drevenú podlahu, prinesiete si domov kúsok prírody, o ktorý sa treba starať. Odvďačí sa Vám dlhou životnosťou a estetickou hodnotou.

Prevencia

Odporúča sa pred vstupom do objektu, kde je položená drevená podlaha umiestniť  čistiacu rohož. Minimalizujú sa tak vnesené nečistoty z vonka.

Čistenie drevenej podlahy

Hrubé nečistoty treba najskôr pozametať, alebo povysávať. Na čistenie používajte vždy kvalitný riedený výrobok na drevené podlahy. Používajte len dobre vyžmýkané utierky, alebo mopy. Na ryhy od podpätkov a škvrny sa najčastejšie používajú neriedené roztoky na drevené podlahy, ktoré povrch šetrnie vyčistia. Následne zotierate vlhkou handrou zvyšky prípravku, až do úplného vyčistenia.

Ošetrenie

Podľa stupňa zaťaženia drevená podlaha podlieha prirodzenému oteru. Preto sa doporučuje pravideľne podlahy ošetrovať špeciálnymi prípravkami, nazývajú sa polymérové disperzie. Redukujú oter laku, uľahčujú bežné čistenie, oživujú staré opotrebované povrchy a podlahám dodávajú príjemný matný, alebo hodvábne lesklý vzhľad. Pre dlhodobú ochranu sa odporúča použiť ďaľší výrobok špeciálne určený na vytvorenie ochrannej vrstvy na povrchu podlahy.

Dôležité rady

Drevo je prírodný produkt, preto nesmie byť dlhšiu dobu mokré, alebo vystavené vlhkosti. To by mohlo spôsobiť zmenu jeho tvaru, či zašednutie.
Prvé týždne treba nové parkety čistiť len na sucho, teda vysávaním, či zametaním . Nohy nábytku zabezpečte flisovými podložkami a ťažšie kusy nábytku ťahajte po podlahe len veľmi opatrne.
Teplota v miestnosti s drevenou podlahou by mala byť nad 18˚C , a relatívna vlhkosť vzduchu sa musí pohybovať medzi 55 – 65 % .
To platí aj v priebehu celej inštalácie podlahy. V prípade, že je vlhkosť vzduchu nižšia alebo vyššia, je potrebné vykonať opatrenia a upraviť ju zvlhčením, prípadne odvlhčením.